Іван-чай старовинний напій українців

Традиційний чай з листя чайного куща зявився в Україні лише в 17-му столітті. А що вживали наші предки на протязі тисячоліть? Вірно - травяні чаї. Трав’яний чай знімає головний біль, втому, покращує самопочуття під час спеки, освіжає і бадьорить, заспокоює, знімає стрес, тривожний стан, позбавляє нервозності та підвищеної збудливості, виводить з організму шлаки і токсини. Наші предки були мудрими людьми, бо споживання трав’яних чаїв не тільки данина традиції, а й життєва необхідність.
LubcoRG
Сообщений: 20
Зарегистрирован: 18 ноя 2015, 17:52

Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение LubcoRG » 18 ноя 2015, 18:29

Вважають що справжня назва Іван-чаю - Копорський чай і походить ця назва від назви села Капорьє в нинішній Росії, звідки бере початок історія промислового виробництва цього чаю.
Насправді ж, у селі Капорьє (Пітерська губернія) Іван-чай просто почали переробляти у великих промислових масштабах місцеві умільці.
До появи у Капор'ї промислового виробництва, Іван-чай пили на території усієї Київської Русі. Фіточаї з'явилися на Київській Русі задовго до традиційного чорного чаю. З незапам'ятних часів вживали люди чай з листя, квіток і плодів різних лісових, лугових трав і садових рослин.
Вважалося що трави слід збирати напередодні Івана Купали ( 7 липня). В цей час було прийнято збирати в лісі і на луках чаврівні цілющі трави і ягоди. Зібрані саме в цю пору року рослини, за народним повір'ям, мають найбілюшу цілющу силу.

Марія
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 21 ноя 2015, 22:40

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Марія » 21 ноя 2015, 22:45

Китайський чай зявився в Україні та в Європі десь в 17-му столітті. Дійсно, як же словяни жили без чаю!? :P

Марія
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 21 ноя 2015, 22:40

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Марія » 23 ноя 2015, 13:16

Споконвіку на території Київської Русі заварювали цілющу траву Іван-чай. Не знаю як тоді її називали. Думаю в усіх словянських землях Іван-чай дарував здоров'я і довголіття, радував своїм смаком наших предків. Чай знову набирає популярності. Він смачний , не містить кофеїну, має заспокійливу нервову систему та протизапальну дію. Як почитати інтернет то взагалі супер чай! Антиоксиданти, вітаміни, мікроелементи , імуномодулятор. Рекомендується від похмілля. Взагалі Іван-чай одна з найкращих трав в нашій природі. Лишень треба вміти правильно її приготувати.

Марія
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 21 ноя 2015, 22:40

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Марія » 02 сен 2016, 22:54

Іван-чай цікава рослина . Виявляється що ця звичайнісінька в Карпатах та на Поліссі рослина містить комплекс корисних речовин. Листя іван-чаю за вмістом вітаміну С перевершує в 5 разів лимон!!! 8-) А ви кажете бурян.

Марія
Сообщений: 21
Зарегистрирован: 21 ноя 2015, 22:40

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Марія » 02 сен 2016, 23:19

Правильно ферментований Іван-чай заварюється так: 3 ст. л. на 1 л окропу і настоюється не менше 20 хвилин. Трава не має кофеїну та часом небажаних щавлевої, сечової та пуринової кислот, тому практично не має обмежень у використанні.
Ось основні властивості рослини, завдяки яким вона стала основою традиційного напою в Київській Русі:

1. Іван-чай чудово заспокоює нервову систему - не гірше популярної валеріани, розслаблює тіло після важкого дня, знімає запалення і має хороший потогінний ефект.
2. Випитий перед сном, чай діє як легке снодійне, до якого не виникає звикання, як до інших препаратів подібної дії.
3. Іван-чай підвищує імунітет і відповідно опірність організму проти пухлинних клітин, вірусів і деяких хвороботворних бактерій.
4. Настій іван-чаю знімає головний біль, стимулює роботу серця.
5. Іван-чай має сильну протизапальну активність, а тому сфера застосування його широка: полоскання для хворих мигдалин, краплі в ніс, компреси при отиті і при циститі.Хороший потогінний ефект рослини забезпечує його ефективність як жарознижуючий засіб. Спільно зі здатністю підвищувати імунітет і противірусною активністю це сприяє більш швидкому лікуванню від ГРВІ.
6. Іван — чай прискорює обмін речовин і м’яко лікує виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастрити, коліти та запори.
7. Кажуть єфективне лікування іван-чаєм захворювань передміхурової залози.
8. Зранку після пиятики та в разі отруєнь алкоголем іван — чай сприяє детоксикації та очищення організму, а також допоможе більш швидко протверезіти.
9 Виявляється що в Тібеті відваром коренів іван-чаю лікували сифіліс та гонорею. Для цього 10 г подрібнених коренів заливають склянкою кип’яченої води, варять на повільному вогні 20 хвилин, фільтрують і приймають по 1 ст. л. кожні 4 години.

Іван
Сообщений: 29
Зарегистрирован: 23 ноя 2015, 23:38

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Іван » 14 окт 2016, 22:36

Цікаві факти про іван чай
• іван чай є квітковим символом території Юкон.
• Російська назва "іван чай" відображає використання рослини для чаю в Росії. На Камчатці робили пиво з іван чаю і для більшого ефекту додавали гриб мухомор червоний (мухомор, широко використовується історично, як галюциноген, хоча це небезпечно).
• іван чай швидко проростає зі збережених кореневищ, так після виверження вулкана на горі Сент-Хеленс, штат Вашингтон в 1980 році через рік після вибуху, проросли 81% всіх рослин .
• Плід іван чаю може містити цілих 500 насіннин. Одна рослина може дати до 80 000 насіннин на рік.
• Було помічено що мутації від радіаційного випромінювання поблизу уранових родовищ призводять до відносно високої частки рослин з білими квітами, і що це явище може бути використане для пошуку родовищ урану.

Іван
Сообщений: 29
Зарегистрирован: 23 ноя 2015, 23:38

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Іван » 14 окт 2016, 22:46

Іван-чай рослина смачна і їстівна
Є їстівними квіти, листя, стебла і коріння.
Листя і молоді стебла використовують в салатах (використовуйте тільки листя і молоді пагони), їх також варять і є хорошим джерелом вітаміну А і С. Також бутони можна додавати до салатів. свіжо зварені молоді пагони трохи схожі на спаржу.
Коріння їдять сирі і приготовані, викопані навесні вони мають солодкий смак.

Іван
Сообщений: 29
Зарегистрирован: 23 ноя 2015, 23:38

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Іван » 14 окт 2016, 22:51

Виробники іван-чаю запевняють що іван - чай в в суміші з буркуном і таволгою, повільно, але вірно вирішує проблему з аденомою простати і простатитом! Це цікаво.
 

Іван
Сообщений: 29
Зарегистрирован: 23 ноя 2015, 23:38

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Іван » 14 окт 2016, 23:43

ІВАН-ЧАЙ ДЛЯ СПРАВЖНІХ ШАНУВАЛЬНИКІВ ДРЕВНЬОГО ПРА-ЧАЮ!
  
- Іван-чай дикорос, рослина росте в дикій природі в екологічно чистих умовах без добрив та пестицидів.
- Потужний медонос: до 1000кг меду з гектара.
- За біохімічним складом майже немає рівних в рослинному царстві.
- Сама рослина іван-чай дуже декоративна.
- Іван-чай дає до 30 чашок всього з 2-х чайних ложок заварки. 3аварка Іван-чаю не псується протягом 10 - 12 днів і більше.
- Це один з найкращих заспокійливих чаїв, але головна перевага та що він поступово, стабільно упорядкує кишківник і шлунок, серце, голову і кров. Це прекрасна профілактика простатиту, а якщо він вже є, іван-чай вилікує Вас від цієї недуги.
- люди, що піклуються про своє здоров'я і про здоров'я своїх близьких і друзів вибирають Іван-чай замість невідомо з чого зроблених магазинних чаїв.
- Навіть «спитий" іван-чай, якщо йому дати настоятися ще 24 години, буде мати оригінальний смак, а блідо-рожевого забарвлення напій іноді діє на організм більш благотворно, ніж насичений розчин.

Іван
Сообщений: 29
Зарегистрирован: 23 ноя 2015, 23:38

Re: Іван-чай старовинний напій українців

Сообщение Іван » 15 окт 2016, 00:07

Відвари і настої іван-чаю при регулярному вживанні зміцнюють імунітет і підвищують життєвий тонус :
• Покращують склад крові (в тому числі сприяють підвищенню рівня гемоглобіну). Іван-чай при регулярному вживанні сприяє відновленню нормального кислотно-лужного балансу крові. Залізо, вітамін С, вітаміни групи B, мідь, марганець, нікель з іван-чаю покращують кровотворну функцію, сприяють поліпшенню вуглеводного і ліпідного обмінів
• Мають протизапальну і бактерицидну дію, підвищують ефективність профілактики і лікування інфекційно-запальних захворювань. За протизапальними властивостями листя і квітки іван-чаю перевершують такі широко відомі в народній медицині природні антисептики як кора верби, кора дуба і мучниця ( сприяють флавоноїди, вітамін С, каротиноїди, дубильні речовини, органічні кислоти , трітерпеноїди, марганець, магній, мідь що містяться в рослині).
• Благотворно впливають на функціональний стан передміхурової залози і інших органів чоловічої сечостатевої системи, сприяють підвищенню потенції і поліпшенню еректильної функції. З давніх-давен іван-чай був широко відомий у народній медицині насамперед як «чоловіча трава», тобто як лікарська рослина, що сприяє поліпшенню чоловічого здоров'я.
• Мають сечогінну дію, сприяють відновленню нормального артеріального тиску
• Знижують підвищену збудливість центральної нервової системи, сприяють усуненню безсоння, головного болю і наслідків психоемоційного стресу. Іван-чай - ефективне природне снодійне, що не викликає на відміну від синтетичних лікарських снодійних препаратів звикання і не має побічної дії. Седативної дії надають флавоноїди, вітаміни групи B і магній.
• Сприяють усуненню запорів, мають обволікаючу, протизапальну і захисну дію на слизову оболонку шлунка і кишківника, сприяють швидкому загоєнню уражених запально-виразковим процесом слизових оболонок шлунково-кишкового тракту, відновлюють оптимальний баланс кишкової мікрофлори. Комплексний оздоровчий вплив іван-чаю на органи травної системи обумовлений присутністю в його складі слизу (полісахаридів), дубильних речовин, пектинів, каротиноїдів, флавоноїдів, вітаміну С і хлорофілу.
• Мають жовчогінну дію. Поліпшенню процесів жовчоутворення і жовчовиділення сприяють присутні в іван-чай органічні кислоти, флавоноїди, магній.
• Виявляють противірусну і протиалергічну активність
• Завдяки наявності дубильних речовин, каротиноїдів і хлорофілу активізують процеси грануляції та епітелізації ушкоджених ділянок шкіри.
• Мають помірну болезаспокійливу дію. Зменшенню больових відчуттів сприяють флавоноїди, слиз, магній і алкалоїди.
• Сприяють посиленню лактації та поліпшення якості материнського молока.
• Сприяють очищенню організму від шлаків і токсинів. «Очисні» властивість іван-чаю в значній мірі обумовлено в складі його листя і квіток флавоноїдів і пектинів.
• Покращують роботу ендокринної системи
• Мають антииоксидантну дію, знижують ризик розвитку онкологічних захворювань. У народній медицині іван-чай здавна і широко відомий як протипухлинний засіб (наукові дослідження виявили вміст сполуки ханеролу, який виявляє протипухлинну активність). Цьому сприяють - флавоноїди, дубильні речовини, органічні кислоти, каротиноїди, вітамін С і деякі вітаміни групи B, марганець, мідь, магній.
• Сприяють поліпшенню стану шкіри, перешкоджають передчасному старінню шкіри. У листі і квітках іван-чаю містяться речовини, що сприяють природному синтезу колагену, що додає шкірі еластичність і пружність (в числі таких компонентів рослини - фітостероли, вітамін С, каротиноїди, мідь, флавоноїди, органічні кислоти).


Вернуться в «Що пили українці»

Кто сейчас на форуме

Количество пользователей, которые сейчас просматривают этот форум: нет зарегистрированных пользователей и 3 гостей