Хочу поділитися декількома рецептами своїх власних трав'яних чаїв

Martusia
Сообщений: 52
Зарегистрирован: 02 дек 2015, 19:58
Откуда: Львів

Хочу поділитися декількома рецептами своїх власних трав'яних чаїв

Сообщение Martusia » 05 дек 2015, 00:42

Трав'яні чаї відмінно підходить для відпочинку, насолоди від гарячого напою і навіть поліпшення свого здоров'я. Трав'яні чаї є одним із способів, щоб отримати ще більше різноманітних смаків від свого напою. Традиційні китайські та індійські чаї що продаються в нас всі на один смак. Хіба додадуть якихось ароматизаторів. На жаль часто і трав'яні чаї з супермаркета штучно ароматизовані. Більш надійно створити свої власні рецепти. Це цікаве хоббі поекспериментувати з різними смаками та ароматами.

Ось кілька забавних і здорових рецептів:
Імунний чай:
Ця суміш сушених, органічних інгредієнтів є ідеальним засобом для підтримки імунної системи. Просто змішайте рівні частини бузини, ромашки, шипшини, астрагалу, ехінацеї. Помістіть в чайний мішечок або заварний чайничок і залийте кипятком. Розрахуйте по одній чайній ложці суміші на кожну склянку води.

Чай з бузини:
Це є ще одним ефективним посилювачем імунної системи. У каструлз двома чашками киплячої води киньте столову ложку сушеної бузини, одну паличку кориці, два стручки кардамону, дві гвоздички і мед. Доведіть суміш до кипіння, кип'ятити на повільному вогні принаймні півгодини, потім процідити в чашку.

Чай з шавлії:
Чай буде ідеальним , якщо у вас болить горло. Запарте 30-40 грам листя шавлії в літрі окропу. Обовязково накрийте посудину щоб зберегти аромат. Краще це робити в скляній банці з кришкою. Нехай чай настоїться близько п'ятнадцяти хвилин.

Вітамінний чай(С):
Всі знають, що вітамін С є важливим для здорової імунної системи, а також дає багато плюсів для здоров'я. Щоб зробити цю корисну смакоту візьміть чотири столові ложки шипшини, одну столову лимонного сорго (ще воно називається лимонний злак, лимонна трава, цитронелла, лемонграсс – на жаль ця трава в нас не росте, протее якщо немає то не біда ), одна столова ложка кориці , одна чайна ложка квіток гібіскуса, одна чайна ложка кропу насіння, і половину чайної ложки лимонної цедри. Закипятити чотири склянки води і запарити суміші протягом 45 хвилин.

Ці трав'яні суміші є відмінним засобом , щоб підтримати здоров'я цілий рік. Я отримую задоволення, створюючи свої власні рецепти. Ідучи в гості беру пару пакетиків оригінального чаю - друзям подобається. Та й мої домашні задоволені.

Nina.dok
Сообщений: 30
Зарегистрирован: 24 ноя 2015, 21:37

Re: Хочу поділитися декількома рецептами своїх власних трав'яних чаїв

Сообщение Nina.dok » 05 дек 2015, 19:19

Як зробити травяний збір для свого чаю

Добре каже Martusia, що від чаїв з супермаркету аж в носі крутить синтетична ароматична есенція. Цікавіше зробити свій чай, але для цього потрібно хоча б приблизно уявляти властивості рослин . Трав'яні чаї не є чаями в традиційному розумінні цього слова (вони не містять чайного листа, хоча ніхто не заважає його туди додати), адже замість чайного листа для приготування цих чаїв використовуються плоди, квітки, стебла і коріння різних лікарських рослин. Завдяки цьому трав'яні чаї мають оригінальний аромат, смак та широкий спектр оздоровчих властивостей. Хочу розказати про найпопулярніші компоненти таких чаїв.

М'ята

Також відома рослина. Сортів мяти є дуже багато. Проте властивості всіх подібні. Листя м'яти містяться флавоноїди та ефірну олію, що складається переважно з ментолу. Чай з м'яти покращує апетит, знижує артеріальний тиск, стимулює роботу серцевого м'яза, допомагає при стенокардії, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, атеросклерозі, застуді, запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, холециститах, каменях у нирках і жовчному міхурі, мігрені і безсонні. Володіє заспокійливими, протизапальними, вітрогінними і жовчогінні властивості.
М'ятні чай не слід вживати дітям до трьох років, людям, що страждають варикозним розширенням вен, а також обережно чоловікам перед побаченням , так як він здатний знизити лібідо. Пам'ятайте, що м'ята, може викликати сонливість, тому її не варто вживати, перед тим як сісти за кермо.

Шипшина

Шипшина має у своєму складі мікроелементи, дубильні речовини і безліч вітамінів, вона є рекордсменом за кількістю вітаміну С. Завдяки цьому чай з плодів шипшини є потужним засобом для підняття імунітету і сприяє швидкому одужанню при багатьох захворюваннях. Також шипшиновий чай покращує роботу шлунково-кишкового тракту, нормалізує кров'яний тиск і знижує рівень холестерину в крові. Чай з плодів шипшини можна добре пити при недостатності кровообігу, ендокардиті і тромбофлебіті. Шипшина містить ктслоти, може руйнуватися зубна емаль, тому після вживання чаю, потрібно прополоскати рот теплою водою.

Ромашка

Всім відома рослина. Нас поїли таким чаєм матусі з самого дитинства. У квітках ромашки міститься ефірна олія, білки, камеді, слизи, гіркота і спазмолітик апігенін. Чай з ромашки має протизапальні, болезаспокійливі, заспокійливі, спазмолітик, помякшуючі , потогінні, жовчогінні властивості та ає терпкий смак і оригінальний аромат . Також ромашковий чай знімає спазми шлунку і кишечника, допомагає при метеоризмі, зупиняє процеси бродіння, підвищує секрецію травних залоз. Допомагає при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки і жовчовивідних шляхів.
Слід мати на увазі. Ромашковий чай в надмірній кількості може призвести до пригнічення центральної нервової системи, а також зниження тонусу м'язів.

Календула

Поширена квітка. В ній містяться фітонциди, каротин, флавоноїди, слиз, ефірна олія, органічні кислоти, каротиноїди, сапоніни і гіркі речовини. Чай з календули заспокійливо впливає на нервову систему, має протизапальні і дезинфікуюч властивості. Допомагає при гастритах, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, гіпертонії, захворюваннях печінки і жовчних шляхів, спазмах шлунка, жовтяниці, хворобах селезінки, аритмії, каменях у сечовому міхурі, серцевих неврозах, золотусі, рахіті.
Чай з календули протипоказаний при вагітності, гіпотонії, брадикардії. Також в деяких людей може бути алергія на календулу.

Глід

До складу квітів, ягід та кори глоду входять мікроелементи, вітаміни, цукри, органічні кислоти, дубильні речовини, флавоноїди, пектини, крохмаль, каротин і сапоніни. Чай з глоду знижує рівень холестерину в крові, покращує обмін речовин, сприятливо впливає на серцево-судинну систему, сприяє нормалізації діяльності щитовидної залози, знімає розумову і фізичну втому, знижує збудливість нервової системи.
Не можна вживати чай з глоду вагітним і годуючим жінкам. Також глід протипоказаний людям, що страждають важкими розладами серцевої діяльності і гіпотонією.

Липа

Дерево липа також відоме. Запаморочливий запах липня це липа. Липа містить аскорбінову кислоту, фітонциди, дубильні речовини, флавоноїди, сапоніни і каротин. Чай з липи покращує кровообіг, допомагає при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, стимулює обмінні процеси. Крім того, липовий чай має потогінні, протизапальні, жарознижуючі, відхаркувальні, заспокійливі, сечогінні і жовчогінні властивості.
Не слід зловживати . Ну як усім . Липовий чай може збуджувати серцеву та нервову системи, не рекомендується вживати його протягом тривалого часу, так як це може призвести до появи болю в області серця, безсонні і т.д. Також кажуть що надмірне вживання липи може сприяти погіршенню зору.

Малина

Описувати малину не потрібно. Малина має органічні кислоти, вітаміни, пектини, клітковину, сахарозу, макро- і мікроелементи (кальцій, залізо, калій, фосфор, магній). Приготований з ягід і листя малини чай має протизапальні, відхаркувальні, знеболюючі, потогінні і протиблювотні властивості. Також за рахунок великого вмісту саліцилової кислоти малиновий чай допомагає знизити жар і позбутися головного болю при простудних захворюваннях. Крім того, чай з малини допомагає при недокрів'ї, атеросклерозі, захворюваннях шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи.
Малину не треба вживати при подагрі і нефриті.

Чорноплідна горобина

У ягодах чорноплідної горобини є велика кількість вітамінів (А, С, Е, В1, В2, В6, Р, К), безліч мікроелементів (цинк, марганець, залізо, йод, хром, молібден, фтор, кобальт, мідь, бор), органічні кислоти, дубильні речовини, флавоноїди і пектини. Чай приготований з чорноплідної горобини смачний і корисний . Він зміцнює стінки судин, сприятливо впливає на щитовидну залозу, знижує високий артеріальний тиск, покращує згортання крові, підвищує імунітет, має жовчогінні властивості, знижує рівень холестерину в крові, покращує травлення.
Протипоказанням для вживання чорноплідної горобини є виразкові хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, запори, гіпотонія, тромбофлебіти, гастрити і підвищене згортання крові.

Мати й мачуха

Мати - мачуха поширений бурян, проте дуже корисний. Листя мати-й-мачухи входять дубильні речовини, вітамін С, флавоноїди, каротиноїди, інулін, слизові речовини, винна і яблучна кислоти. Чай з мати-й-мачухи допомагає при захворюваннях шлунково-кишкового тракту і дихальних шляхів. Також чай має потогінні, помякшуючі, спазмолітичні, відхаркувальні, обволікаючі, антимікробні, жовчогінні та загальнозміцнюючі властивості.
Не рекомендується вживати мати-й-мачуху при захворюваннях печінки, вагітності, лактації. Чай з цієї рослини також не слід пити дітям до двох років і людям з алкоголізмом. Крім того, не варто пити подібний чай протягом тривалого часу.

Чорниця

Смачна дика ягода. Ягоди чорниці містять в собі вітаміни, дубильні речовини, рібофлабін, глікозиди, пектини, цукри, мікроелементи, лимонну, аскорбінову, яблучну і щавлеву кислоти. Чорничний чай покращує зір і знімає втому очей, знижує вміст цукру в крові. Допомагає при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, циститі, анемії, каменях у нирках, колітах, ентеритах, подагрі, знижує згортання крові. Володіє антисептичними, протизапальними і в'яжучими властивостями.
Обережно вживайте чорничний чай якщш є захворювання підшлункової залози, запори, порушення роботи жовчовивідних шляхів, сечокам'яна хвороба.

Шавлія

Українська народна рослина. До складу листя шавлії входять дубильні і смолисті речовини, органічні кислоти, фітонциди, вітаміни Р і РР, ефірні олії, гіркоти і алкалоїди. Чай з шавлії має протизапальні, сечогінні, відхаркувальні, вітрогінн, терпкі і болезаспокійливі властивості. Допомагає при хронічних бронхітах, спастичних колітах, атеросклерозі, гастритах зі зниженою кислотністю і гіпертонії. Благотворно впливає на шлунково-кишковий тракт і нервову систему.
Чай з шавлії не слід вживати при вагітності, лактації, гіпофункції щитовидної залози, епілепсії, гострих запаленнях нирок і сильному кашлі. Також не рекомендується вживати шавлію у великих кількостях і протягом тривалого часу.

Пустирник

Пустирник містить в собі флавоноїди, дубильні речовини, алкалоїди, вітаміни та жирні олії. Чай з пустирника має заспокійливі властивості, зменшує частоту серцевих скорочень, додає сили, знижує рівень холестерину і глюкози в крові. Корисний при вегето-судинній дистонії, порушеннях сну, головного болю, недокрів'ї.
Чай з пустирника не рекомендується вживати при гіпотонії, брадикардії, артеріальній гіпотензієї, а також вагітним жінкам.

Чорна смородина

Смачна садова ягода. У ягодах чорної смородини міститься велика кількість вітамінів, зокрема вітаміну С. Також в них багато органічних кислот і мікроелементів. Чай з ягід чорної смородини покращує роботу шлунково-кишкового тракту, допомагає при ревматизмі, недокрів'ї та кашлі. Якщо ж заварити чай з смородинового листя багатого ефірними маслами і фітонцидами, то вийде відмінний засіб, що допомагає при захворюваннях нирок, сечового міхура і при застуді.
Протипоказанням до застосування чорної смородини є захворювання шлунково-кишкового тракту з підвищеною кислотністю.

Оскільки трав'яні чаї часто є лікарським профілактичними напоями, то їх дозування слід підбирати індивідуально і не вживати їх надмірно. Якщо ж після вживання якого-небудь трав'яного чаю у вас з'явиться алергічна реакція або ви відчуєте себе гірше, то від даного конкретного виду чаю варто відмовитися зовсім.

AngelaCox
Сообщений: 1
Зарегистрирован: 16 мар 2016, 15:47

Хочу поділитися декількома рецептами своїх власних травяних чаїв

Сообщение AngelaCox » 19 мар 2016, 01:59

я готовлю по етому сайту, гости не жалуются

скажем так разговоры мамы о том что у украинок приготовление борща в крови были навсегда закончены после того как я с ней приготовила рецепт с сайта

я готую по цьому сайту, гості не скаржаться

скажімо так розмови мами про те що в українок приготування борщу в крові були назавжди закінчені після того як я з нею приготувала рецепт з сайту


Вернуться в «Профілактично-лікувальні трав'яні чаї та трав'яні збори»

Кто сейчас на форуме

Количество пользователей, которые сейчас просматривают этот форум: нет зарегистрированных пользователей и 4 гостей