Що курили запорожські козаки?

У всіх народів, релігій, вірувань є традиції оздоровлення, очищення, медитації із застосуванням диму рослин...
Marek.Dr
Сообщений: 26
Зарегистрирован: 24 ноя 2015, 21:39

Що курили запорожські козаки?

Сообщение Marek.Dr » 07 мар 2016, 22:52

Випадково натрапив на цікаву книгу Анатолія ПАСТЕРНАКА " КОЗАЦЬКА МЕДИЦИНА"
Автор книги самовідданий, талановитий, безкорисливий та невтомний лікар, поет, журналіст, історик. Автор мудрих і дотепних афоризмів. І все це - в одній особі! Ось що пише Анатолій Пастернак про те ЯКИЙ ТЮТЮН КУРИЛИ ЗАПОРОЖЦІ.

" Ніде правди діти: козаки янголами не були. Меди-пива пили, горілочки не цуралися. Що ж до тютюну та люльки - до них приязнь особлива була. Згадаємо гегелівського Тараса Бульбу, який головою наклав, кляту люльку шукаючи. А він же з реальної людини списаний. Навіть іноземці, буваючи на Січі, потім свідчили: козаки люльки з рота не випускають...
А тепер поміркуємо. При отій "загальній тютюнізації" випадки легеневих хвороб серед козаків були дуже нечастими. Тут ідеться про риси здорового побуту, які ми забули. По-перше, козаки ніколи не палили в хаті, у курені, навіть у землянці. "Бо там - Бог", - казали вони. Тобто - висіли ікони.
Отже, дим не їв їм легенів у закритих приміщеннях. Але ж палити вкрай хочеться!
І козаки знаходили компроміс: більшу частину доби перебували на свіжому повітрі. Від ранньої весни й до глибокої осені спали надворі. Тютюн тримали не в кисетах, а в маленьких міцненьких гарбузянках (званих "діжечками", "турчанками", "таракуцками"). З часом гарбузянка міцніла, ставала ніби костяна. Тютюн зберігався сухим. Не пліснявів, як, приміром, у нашої "Прими". То ж врахуймо ще: палити люльку здоровіше, ніж сигарети чи цигарки. Люлька часто гасне. Доводиться знов розпалювати, а заразом поміркуєш: чи не забагато палиш?
Головна ж таємниця була в самому тютюнові. Чистий турецький був дуже дорогий. Завзяті тютюнники добували його в різний спосіб: коли - за гроші, а частіше - шаблею, як трофей. А коли і як мито за перевіз через пороги.
Оскільки тютюну не вистачало, козаки примудрилися додавати в нього полину, а то й більше трав. У першу чергу - деревій, чебрець, полин, будяк, сухе листя валеріани, м'яти, борщівника. Усі ці трави мають лікарські властивості: заспокоюють нервову систему, знижують кров'яний тиск, поліпшують апетит та сон.
астму, бронхіти, трахеїти, то це теж завдяки козацькому тютюну.
Хтось може заперечити: скільки ж шкідливих речовин у тому диму ж лишалося! Але ж і вплив гарячого диму через слизові оболонки бронхів та носової порожнини досить цілющий! Та й чи багато треба? Знову згадаймо про гомеопатію. І наукова медицина стверджує: не така страшна доза, як постійний вплив.
Нарешті, досвід адигейців, ульген, нівхів доводить те ж саме: вони самим лише димом лікують понад 200 хвороб. І досить успішно. Це підтвердила наукова експедиція Хабаровського інституту ще у 1975 році. ; Слід підкреслити: паління в козаків було розвагою, відпочинком. Воно не заважало ані в походах, ані в селянській праці. Ще й лікувало. Хіба погано?!
А прадідівська традиція шанування хати та церкви й нашим курцям завадила б. Було б непогано, коли в боротьбі з наркоманією та токсикоманією наші лікарі застосовували б хоч подекуди й козацький досвід.
Адже серед козаків нічого подібного не було!"

LubcoRG
Сообщений: 20
Зарегистрирован: 18 ноя 2015, 17:52

Re: Що курили запорожські козаки?

Сообщение LubcoRG » 28 авг 2016, 22:25

Те що козаки були заядлими курцями факт незаперечний. Згадайте хоча б відому пісню "Ой на горі та женці жнуть"

Ой на горі та женці жнуть,
А попід горою,
Яром-долиною
Козаки йдуть.
Гей, долиною,
Гей, широкою,
Козаки йдуть.

Попереду Дорошенко
Веде своє військо,
Військо запорізьке,
Хорошенько.
Гей, долиною,
Гей, широкою,
Хорошенько.

А позаду Сагайдачний,
Що проміняв жінку
На тютюн та люльку,

Необачний.
Гей, долиною,
Гей, широкою,
Необачний.

"Гей, вернися, Сагайдачний,
Візьми свою жінку,
Віддай тютюн-люльку,
Необачний!
Гей, долиною,
Гей, широкою,
Необачний!"

"Мені з жінкою не возиться,
А тютюн та люлька
Козаку в дорозі
Знадобиться!

Гей, долиною,
Гей, широкою,
Знадобиться.

Гей, хто в лісі, озовися!
Та викрешем вогню,
Та закурим люльку,
Не журися!
Гей, долиною,
Гей, широкою,
Не журися!"

LubcoRG
Сообщений: 20
Зарегистрирован: 18 ноя 2015, 17:52

Re: Що курили запорожські козаки?

Сообщение LubcoRG » 28 авг 2016, 22:46

З найвідоміших в Україні махоркових сортів "самосаду" сіяли найчастіше такі як "Самсон" і "Дюбек". Ось до них, щоб відбити махорковий сморід, і додавали різні запашні трави, звернувшись до досвіду народних цілителів, знахарів-травників. Пастернак серед інших трав виділяє наступні:

- Материнку (або материнку лікарську) - в ній містяться тимол і карвакол, заспокоюють нервову систему, а також терпени, які протидіють хворобам шлунка;
     - Любисток - його "молодиця" (дівчина на виданні) додавала в тютюн, щоб "... прив'язати до себе козака", а також зберегти його в дорозі; в ньому містяться фурокумарін, псорален, бергаптен, що мають антисептичну і протипухлинну дію;
     - М'яту - її додавали не тільки в курильну суміш, але також і в суміші для нюхання тютюну; м'ята містить речовини, що позитивно впливають на тонус, бадьорість, розсудливість, спокій, які мають сприятливий вплив на роботу мозку;
     - Тирлич (або тирлич жовтий) - як говорили люди похилого віку: "... щоб руки-ноги не викручувало", тобто від ревматичних болів у суглобах;
     - Падуб - попереджає хвороби горла, ангіну, запалення ясен, зміцнює емаль зубів ( Іванишин Д.С., Катина З.Ф., Рибачук І.З., Іванов В.С. , Бутенко Л.Т. Лікарські рослини України. ).

Крім вищезазначених рослин, які мають суто лікарським впливом, в народному середовищі в курильні суміші додавали також трави, які мають сумнівне з точки зору практичної медицини значення, але мали велике значення для самих козаків, за народними віруваннями, у зв'язку з їхньою специфічною діяльністю. Вважалося, наприклад, що:
- Для очищення крові після поранення потрібно палити тернові листя і його сушені квіти;
     - Для того, щоб відігнати "чорні думки", курили з тютюном сушений полин;
     - Козаки-"могильники", що несли невсипущу "варту" (варту) на степових могилах-курганах, для поліпшення зору курили висушену тирсу, тобто ковилу.
Однією з найцікавіших трав, які вживалися в курильних сумішах, був буркун (або буркун жовтий), який курили старі рибалки, які перебували в силу свого промислу довгий час ледве не по пояс у воді. Сушені верхівки з листям і квітами буркуну (буркуну) містять в собі в великих кількостях речовину кумарин, що має протисудомну дію. Однак та ж сама речовина, кумарин, пригнічує нервову систему і володіє до того ж ще і наркотичним, а точніше, галлюциногенним, ефектом . Запорізькі козаки, знаючи цей побічний ефект, курили тютюн з домішкою буркуну після бою, якщо січовик "... не міг забути виду загиблого ворога або вмираючого побратима" ( Пастернак). Цікаве підтвердження цьому є на сторінках роману Шолохова "Тихий Дон", коли донський козак Григорій Мелехов, щоб розвіяти тугу, курив: "... жменю суміші: сухий буркун і корінці недостиглого самосаду -" ДЮБЕК "( Шолохов М .А. Тихий Дон. - М. - 1980р., т.2, ).

LubcoRG
Сообщений: 20
Зарегистрирован: 18 ноя 2015, 17:52

Re: Що курили запорожські козаки?

Сообщение LubcoRG » 28 авг 2016, 23:19

Ось ще перелік рослин, які козаки додавали в люльку:
любисток
м’ята
полин
материнка
деревій
буркун жовтий
аїр
валеріана лікарська
ковила
гостролист.
Кожна з них має цілющий вплив на тіло людини. Наприклад, м’ята заспокоює нервову систему і позитивно впливає на тонус, материнка протидіє хворобам шлунку і поліпшує апетит, любисток має антисептичну і протипухлинну дію. Більшість рослин мають особливий приємний запах, що також має свою дію на організм і психіку - аромотерапія.

LubcoRG
Сообщений: 20
Зарегистрирован: 18 ноя 2015, 17:52

Re: Що курили запорожські козаки?

Сообщение LubcoRG » 28 авг 2016, 23:25

Взагаліі то чому саме люлька. тому що саме люлька вона не для швидкого отримання певної дози нікотину, а для відпочинку, певного ритуалу, лікування і просто неквапного приємного проведення часу.


Вернуться в «Дим лікарських та пряних рослин»

Кто сейчас на форуме

Количество пользователей, которые сейчас просматривают этот форум: нет зарегистрированных пользователей и 0 гостей